
Golf 7: technická data, motorizace a koupě ojetého VW
Golf se v Česku kupuje skoro jako rituál a sedmá generace je u toho volbou pro řidiče, kteří chtějí osvědčenou klasiku bez zbytečných experimentů. Po představení 4. září 2012 nabídl Golf 7 nižší hmotnost, více prostoru a moderní motory; tuzemský katalog Sauto.cz uvádí provedení 1.4 TSI se 110 kW pro roky 2014–2017, a kdo dnes vybírá ojetinu, měl by proto znát rozdíl mezi katalogovými daty a skutečným provozem – a umět rozeznat obyčajný hatchback od ostrého GTI.
Generace: Golf VII ·
Představení: 4. září 2012 ·
Nejvyšší výkon 1.4 TSI (katalog): 110 kW (2014–2017) ·
Úspora hmotnosti: až 100 kg ·
Prodané Golfy do roku 2012: přes 29 milionů
Rychlý přehled
- Premiéra 4. září 2012; GTI VII se vyrábělo v letech 2013–2019 (Volkswagen Newsroom (tiskové středisko)).
- Proti předchůdci až o 100 kg nižší hmotnost (podle redakce CompleteCar.ie). (Volkswagen Newsroom (tiskové středisko))
- Reálná spotřeba 1.4 TSI se v uživatelských diskusích liší víc, než uvádí katalog (podle diskusí na fórech VW).
- Spolehlivost konkrétního kusu závisí na servisní historii víc než na typu motoru (redakční poznání z fór).
- 2017: facelift sedmé generace (oficialní časová osa VW).
- 2020: nástupce Golf 8 (oficialní časová osa VW).
- Při koupi ojetiny porovnejte vůz s katalogovými údaji daného roku (redakční rada).
- Největší pozor si dejte na DSG převodovku a doloženou výměnu oleje (redakční rada).
Šest čísel, jeden vzorec: sedmá generace se odlišuje nižší hmotností, širokou nabídkou motorů a dlouhou historií modelové řady.
| Parametr | Hodnota |
|---|---|
| Generace | Golf VII |
| Představení | 4. září 2012 |
| Motorizace Sportsvanu | 24 (benzín, nafta; Katalog Cartop.cz) |
| Nejvyšší výkon 1.4 TSI (katalog) | 110 kW, roky 2014–2017 (Katalog Sauto.cz) |
| Úspora hmotnosti | až 100 kg oproti předchůdci (CompleteCar.ie) |
| Prodané Golfy do roku 2012 | přes 29 milionů (irishcarman.blogspot.com) |
Jaké motorizace měl Volkswagen Golf 7?
Golf 7 se prodával s benzinovými TSI, naftovými TDI a později také s plug-in hybridem GTE. Šíři nabídky dokládá katalog Sportsvanu, který zpracoval 24 motorizací (Katalog Cartop.cz).
Benzinové motory TSI
- Benzinovou nabídku toho času tvořily přeplňované čtyřválce TSI; hlavní roli hrál 1.4 TSI ve verzích 90 kW a 110 kW (podrobnosti níže).
- Proti klasickým atmosférickým motorům nabídl TSI vyšší točivý moment v nižších otáčkách.
- Verze s výkonem 110 kW je v katalogu Sauto.cz vedena pro roky 2014–2017.
Naftové motory TDI
- Vznetové verze 1.6 TDI a 2.0 TDI pokrývaly poptávku po nižší spotřebě a vyšším nájezdu.
- Naftová varianta se hodí hlavně na delší trasy; na kratších jízdách se víc vyplatí benzin.
- Výkonová škála naftových verzí začínala hluboko pod stovkou kilowattů; kombinovanou spotřebu si ověřte podle konkrétního ročníku.
GTI, GTD a GTE
- GTI používá samostatný dvoulitrový přeplňovaný motor TSI EA888 o objemu 1 984 cm³ (Volkswagen Newsroom (tiskové středisko)).
- GTD je sportovní naftová verze, GTE plug-in hybrid.
- Žádné z těchto provedení nepatří do běžné řady 1.4 TSI; mají vlastní techniku a vyšší cenu.
Co z přehledu plyne: běžná řada 1.4 TSI a ostré GTI jsou technicky dva různé světy. Pro většinu kupujících je relevantní 1.4 TSI nebo nafta; GTI je nákladnější vášeň, ne rozumná každodenní volba.
Jaké jsou technické parametry Golfu 7 1.4 TSI?
Pro český trh byly klíčové dvě verze 1.4 TSI: slabší se 122 k a silnější se 150 k. Obojí jsou zážehové přeplňované čtyřválce s přímým vstřikováním a pohonem předních kol.
Výkon a točivý moment
- 1.4 TSI 122 k: výkon 90 kW, točivý moment 200 Nm, 0–100 km/h za 9,3 s, maximum 203 km/h (AutoData1 (katalog vozidel)).
- 1.4 TSI 150 k: výkon 110 kW, točivý moment 250 Nm, 0–100 km/h za 8,2 s, maximum 216 km/h (AutoData1 (katalog vozidel)).
- Silnější verze má o 50 Nm vyšší točivý moment, což se v běžném provozu projeví pružnějším předjížděním.
Spotřeba a emise
- Kombinovaná spotřeba slabší verze s DSG: 5,0 l/100 km.
- Silnější verze: 5,2 l/100 km a emise CO₂ 119 g/km.
- Reálná spotřeba v diskusích bývá vyšší; rozdíl závisí na stylu jízdy a zatížení.
Rozměry a zavazadlový prostor
- Základní zavazadlový prostor hatchbacku činí 380 litrů.
- Díky úspoře hmotnosti až 100 kg zůstal Golf 7 obratný i s větší karoserií.
- Sportsvan nabídl odlišnou karoserii s vyšší stavbou a vlastními rozměry.
Katalogové hodnoty se u některých modelových ročníků liší. Při koupi konkrétního vozu porovnejte údaje podle VIN a roku výroby; zdroje v tomto článku slouží jako orientační základ.
Z technického pohledu je 1.4 TSI 150 k nejlepším kompromisem řady: výkon stačí na dálnici i předjíždění, spotřeba zůstává v běžných mezích a hmotnost auta výkon podporuje.
Jaký je rozdíl mezi Golfem 7 a Golfem 7 GTI?
Na první pohled poznáte GTI podle sportovního bodykitu a jiné masky. Pod kapotou je ale rozdíl mnohem zásadnější: GTI staví na dvoulitru, ne na čtyřválci 1.4 TSI.
Výkon a podvozek
- GTI: přeplňovaný dvoulitr TSI se standardním výkonem 162 kW (220 k), verze Performance 169 kW (230 k) (Volkswagen Newsroom (tiskové středisko)).
- Oba výkonové stupně mají 350 Nm v pásmu 1 500–4 400 ot./min.
- GTI má sportovně nastavený podvozek; běžný Golf 7 je komfortnější volbou.
Designové odlišnosti
- Běžný Golf 7 a GTI se liší nárazníky, mřížkou a koncovkami výfuku.
- GTI působí sportovnějším dojmem díky specifickým detailům karoserie; běžná řada zůstává střízlivější.
Cena a provozní náklady
- Katalogové srovnání vychází z technických dat, ne z uživatelských odhadů.
- Vyšší výkon GTI znamená vyšší spotřebu i servisní nároky; rozdíl v ceně ojetin ověřte podle konkrétní inzerce.
- Pro každodenní jízdu je racionálnější 1.4 TSI; GTI dává smysl řidičům, kteří výkon využijí.
V praxi to znamená: GTI je o 52 kW výkonnější než nejsilnější 1.4 TSI, ale toto navýšení vyvážíte vyšší spotřebou a náročnějším servisem. Oba vozy umí jezdit rychle; rozdíl je v tom, kolik vás to stojí.
Na co si dát pozor při koupi ojetého Golfu 7?
Ojetý Golf 7 umí být spolehlivý, ale jen s doloženou historií. Diskuse majitelů se nejčastěji točí kolem stavu motorů TSI, převodovek DSG a elektroniky; klíčem je servisní historie.
Největší riziko ojetého Golfu 7 není motor, ale DSG převodovka bez doložené výměny oleje. Pokud ji majitel nemůže doložit, počítejte s nejistou budoucností převodovky.
Prověřte servisní historii
- Žádejte doklady o výměnách oleje a pravidelných prohlídkách.
- U DSG je zásadní doložená výměna oleje v převodovce.
- Hierarchie je jasná: autorizovaný servis, pak prověřený nezávislý servis, a nejhorší varianta – vůbec žádné záznamy.
- Porovnejte stav tachometru se záznamy a opotřebením vozu.
Nejčastější závady podle fór
- Uživatelé na fórech řeší hlavně motory TSI, DSG převodovky a elektroniku.
- Zkušenosti s 1.4 TSI se v diskusích různí; hodně záleží na tom, jak byl vůz ježděn a servisován.
- Kontrola karoserie, podvozku a servisních záznamů je základem výběru.
Kontrolní seznam před koupí
- Motor: studený start, klidný volnoběh, reakce na plyn.
- Převodovka: řazení, rázy, chování DSG při rozjezdu.
- Karoserie a podvozek: laky, spáry, koroze, stopy po opravách.
- Doklady: servisní knížka, záznamy o STK, faktury za opravy.
Cena bez historie je vždy podezřelá. Rozpočet si nechte s rezervou na nezávislou prohlídku a případné opravy.
Jaká je historie modelu Golf 7?
Sedmá generace navázala na model, kterého se do roku 2012 prodalo přes 29 milionů kusů (IrshCarmana automobilový blog). Golf 7 přinesl nižší hmotnost a modernější techniku; podle redakce CompleteCar.ie je až o 100 kg lehčí než předchůdce.
Představení v roce 2012
- Premiéra 4. září 2012.
- Golf 7 přišel s lehčí konstrukcí a větším vnitřním prostorem; rozdíl oproti předchůdci je až 100 kg.
- GTI se představilo jako samostatná sportovní verze a v letech 2013–2019 se vyrábělo v obvyklých provedeních.
Facelift a verze karoserie
- V roce 2017 prošla sedmá generace faceliftem.
- Vedle klasického hatchbacku se prodával i prostornější Sportsvan.
- Katalog Sportsvanu (Cartop.cz) zpracovává 24 motorizací s výkony 62–110 kW.
Nástupce Golf 8
- Výroba Golfu 7 skončila v roce 2020, kdy nastoupil Golf 8.
- Pro řadu řidičů zůstává sedmička srozumitelnější volbou než modernizovaný nástupce.
Z historie plyne: Golf 7 těží z pověsti spolehlivého kompaktu a jeho pozice v ojetinách zůstává silná.
Srovnánie v číslech: 1.4 TSI vs. GTI
Tři verze, tři charaktery: výkon roste od každodenní 1.4 TSI k ostrému GTI, spolu s ním ale roste i spotřeba a servisní náročnost.
| Parametr | 1.4 TSI 122 k | 1.4 TSI 150 k | GTI 220 k |
|---|---|---|---|
| Motor | 1 395 cm³, zážehový TSI | 1 395 cm³, zážehový TSI | 1 984 cm³, zážehový TSI |
| Výkon | 90 kW | 110 kW | 162 kW |
| Točivý moment | 200 Nm | 250 Nm | 350 Nm (1 500–4 400 ot./min) |
| 0–100 km/h | 9,3 s | 8,2 s | — |
| Maximální rychlost | 203 km/h | 216 km/h | — |
| Kombinovaná spotřeba | 5,0 l/100 km (DSG) | 5,2 l/100 km | — |
| Emise CO₂ | — | 119 g/km | — |
| Pohon | přední kola | přední kola | přední kola |
| Zdroj dat | Hodnoty 1.4 TSI dle AutoData1 (katalog vozidel); GTI dle údajů výrobce v části „Jaký je rozdíl…“ | ||
Silnější 1.4 TSI zvládne běžný provoz s rezervou a díky 110 kW a 250 Nm se nemusíte bát dálnice ani předjíždění. GTI je volba pro ty, kdo chtějí výkon cítit naplno – a také za něj platit.
Jádro srovnání: mezi 122 a 150 koňmi je rozdíl 20 kW a 50 Nm; mezi 150 koňmi a GTI pak dalších 52 kW a 100 Nm. To už není upgrade, ale jiná třída auta.
Srovnánie potvrzuje: výběr mezi 1.4 TSI a GTI je výběr mezi úsporným provozem a prémiovým výkonem.
Technické údaje 1.4 TSI 150 k v kostce
Katalogové parametry silnějšího 1.4 TSI: jedenáct čísel, která vám pomohou při hledánie konkrétní ojetiny.
| Parametr | Hodnota |
|---|---|
| Objem válců | 1 395 cm³ |
| Výkon | 110 kW (150 k) |
| Točivý moment | 250 Nm |
| Palivo a technika | benzín, přeplňovaný čtyřválec s přímým vstřikováním |
| Pohon | přední kola |
| 0–100 km/h | 8,2 s |
| Maximální rychloss | 216 km/h |
| Kombinovaná spotřeba | 5,2 l/100 km |
| Emise CO₂ | 119 g/km |
| Zavazadlový prostor (hatchback) | 380 litrů |
| Úspora hmotnosti | až 100 kg oproti předchůdci |
| Zdroj dat | Katalogové údaje modelové řady Golf VII (podrobnosti v části výše) |
Z čísel vystupuje jedna věc: 110 kW a 250 Nm v autě, které váží méně než předchůdce, je dnes stále nadprůměrná kombinace pro běžný provoz.
Klady a zápory Golfu 7
Každá koupě ojetiny je o kompromisu. Tady je přehled, kde Golf 7 exceluje a kde naopak sráží očekávání.
Klady
- Nižší hmotnost až o 100 kg oproti předchůdci.
- Široká nabídka motorů od úsporných TSI po ostré GTI.
- Kombinovaná spotřeba 1.4 TSI 150 k: 5,2 l/100 km.
Zápory
- Bez doložené servisní historie roste riziko u motorů TSI i DSG.
- Reálná spotřeba bývá vyšší než katalogová hodnota.
- GTI s výkonem 162 kW znamená vyšší provozní náklady.
Silné stránky převažují, ale jen u vozů s prověřenou minulostí. Golf 7 nepotřebuje štěstí, potřebuje dokumenty.
Jak vybrat ojetý Golf 7: postup krok za krokem
Pět kroků, které zvyšují šanci na dobrý kus a snižují riziko skryté závady.
- Ověřte servisní historii. Žádejte záznamy o výměnách oleje, prohlídkách a opravách. U DSG kontrolujte doloženou výměnu oleje.
- Porovnejte vůz s katalogem. Technické údaje konkrétního roku si ověřte podle tabulek v tomto článku a v inzertních katalozích.
- Prohlédněte karoserii a podvozek. Hledejte stopy po opravách, korozi a nerovnoměrné mezery mezi díly.
- Vyzkoušejte jízdu. Sledujte chování motoru za studena, řazení a případné vibrace.
- Zajděte do nezávislého servisu. Odborná prohlídka odhalí, co běžný zájemce nevidí.
Žádný z pěti kroků není zbytečný, ale ten poslední je nejdůležitější. Nezávislá prohlídka se vrací jako prevence mnohem dražší opravy.
Časová osa Golfu 7
Čtyři data, která definují životní cyklus sedmé generace.
- – plné představení Golfu 7.
- 2014–2017 – provedení 1.4 TSI 110 kW vedené v katalogu Sauto.cz.
- 2017 – facelift sedmé generace.
- 2020 – ukončení výroby Golfu 7 a nástup Golfu 8.
Z časové osy je vidět, že Golf 7 měl dlouhý a vyrovnaný životní cyklus: premiéra 2012, facelift v polovině života a nástupce až po osmi letech.
Co je u Golfu 7 potvrzené a co ne
Katalogová data jsou jasná, provozní zkušenost pestřejší. Rozdělili jsme ověřená fakta od věcí, které se liší vůz od vozu.
Potvrdená fakta
- Golf 7 byl představen 4. září 2012.
- Proti předchůdci ušetřil až 100 kg hmotnosti (podle CompleteCar.ie).
Co zůstává nejasné
- Přesná spotřeba v reálném provozu se liší podle stylu jízdy a zatížení.
- Uživatelská spolehlivost 1.4 TSI se v diskusích různí.
- Některé modelové ročníky mají v katalozích rozdílné technické údaje.
- Katalog Sauto.cz uvádí provedení 1.4 TSI 110 kW pro roky 2014–2017, ale údaje se můžou lišit podle konkretního ročníku.
Čím víc se blížíte konkrétnímu vozu, tím méně vám pomohou katalogy. Reálný stav ukáže jen prohlídka, dokumentace a vlastní testovací jízda.
Co o Golfu 7 říkají zdroje
Nový Golf je prostornější a až o 100 kg lehčí než předchůdce; na papíře i za volantem je to znát.
— CompleteCar.ie (automobilová redakce)
Provedení 1.4 TSI s výkonem 110 kW je v katalogu vedeno pro modelové roky 2014–2017.
— Katalog Sauto.cz (inzerční katalog)
Sportsvan generace VII je zpracován se 24 motorizacemi; nabídka výkonů začíná na 62 kW a končí u 110 kW.
Do roku 2012 vzniklo přes 29 milionů Golfů všech generací. Sedmička má na co navazovat.
Společný jmenovatel všech záznamů: Golf 7 těží z nízké hmotnosti, široké nabídky motorů a silné modelové tradice. Rozdíly začínají tam, kde končí katalog.
Co si z toho vzít
Golf 7 je katalogově přesvědčivý a v ojetinách stále žádaný, ale pozor: kupujete konkrétní vůz, ne jen modelové jméno. Pro českého řidiče, který hledá první nebo rodinné auto, dává největší smysl benzin 1.4 TSI se 110 kW, doloženým servisem a prověřenou historií; pokud vás láká GTI, počítejte s vyšší spotřebou i servisními náklady. Rozhodnutí je tak jasné: buď si vyberete racionální 1.4 TSI, nebo si vědomě připlatíte za emoci jménem GTI – třetí cesta u Golfu 7 neexistuje.
Časté dotazy
Je lepší zvolit benzinový, nebo naftový Golf 7?
Benzin 1.4 TSI s kombinovanou spotřebou od 5,0 l/100 km se hodí na kratší trasy; naftové TDI dává smysl hlavně při vyšším ročním nájezdu. Rozhodující je vždy servisní historie konkrétního vozu.
Jaká je reálná spotřeba Golfu 7 1.4 TSI?
Katalog uvádí 5,0–5,2 l/100 km podle výkonnostní verze. Reálné hodnoty se liší podle stylu jízdy a zatížení; uživatelské diskuze zpravidla ukazují vyšší čísla než katalog.
Co znamená systém ACT u motoru 1.4 TSI?
ACT je technologie vypínání válců: motor 1.4 TSI při nízké zátěži dočasně přepne na dva válce, čímž snižuje spotřebu. Systém se aktivuje automaticky a řidič ho obvykle nevnímá.
Je Golf 7 vhodný jako první auto?
Golf 7 je vhodná volba, pokud vyberete benzinovou verzi s rozumným výkonem a doloženou historií. Nižší hmotnost až 100 kg a široká servisní síť u nás usnadňují provoz.
Kolik stojí ojetý Golf 7 podle roku výroby?
Paušální cenu nelze uvést, protože závisí na roce, výbavě, motorizaci a stavu vozu. Nejlépe uděláte, když porovnáte inzerci a technické údaje konkrétních vozů podle katalogu daného roku.
Má Golf 7 GTI automatickou převodovku?
GTI se nabízelo i s automatickou dvouspojkovou převodovkou DSG; dostupnost závisí na konkrétním provedení a roku výroby. Před koupí ověřte převodovku podle VIN a servisní historie.
autohledac.cz, volkswagen-newsroom.com, volkswagen.cz, volkswagen-newsroom.com